Tripp Lite UPS 750VA 450W International Desktop Battery Back Up AVR 230V C13 USB RJ11
Tripp Lite UPS 750VA 450W International Desktop Battery Back Up AVR 230V C13 USB RJ11 - 750VA/450W
Availability In Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
AVRX750U
UPC Code:
Condition
New
  • 750VA ultra-compact 230V line interactive UPS
  • Corrects brownouts and overvoltages from 159V to 282V
  • 3 UPS battery supported outlets, 3 surge-only outlets
  • USB port, TEL/DSL protection, Wall mountable
  • C14 inlet and 6 C13 outlets
You may be also interested
Product description
750VA/450W
Specifications
Additional Information
  • 6 built-in C13 outlets
  • Provides battery derived AC output during blackouts and brownouts
  • Supports entry-level PC systems up to 35 minutes during blackout conditions
  • USB port FREE PowerAlert Software and cabling provide monitoring of site power conditions
  • Hot swappable battery replacement supported via battery access door
  • Space saving ultra-compact housing
  • 2 year manufacturer's product warranty
Backup/Run Time (Full Load)
5 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
17 Minute
Battery Characteristics
Maintenance-free
Battery Chemistry
Lead Acid
Battery Chemistry
Sealed Lead Acid (SLA)
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
  • CE - EN62040
  • GOST
  • SASO
Country of origin
China
Hot Swappable
Yes
Input voltage
230 V AC
Limited Warranty
2 Year
Load Capacity
750 VA/450 W
Load Capacity (VA)
750 VA
Load Capacity (W)
450 W