Tripp Lite UPS Smart 750VA 600W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 1URM
Tripp Lite UPS Smart 750VA 600W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 1URM - 750VA/600W - 4.9 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15R
Availability In Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SMART750RM1U
UPC Code:
Condition
New
  • .75kVA / 750VA / 600W line interactive 1U rackmount UPS, Sine wave output
  • 120V output, Corrects brownouts and overvoltages from 83V to 147V
  • 0.8 Power Factor, Front panel status LEDs
  • Mounting brackets support 2 and 4 post installation
  • 98% line-mode efficiency, 2 switched load banks
  • USB, RS232, EPO and slot for SNMPWEBCARD option
  • 120V NEMA 5-15P input, 6 NEMA 5-15R outlets
You may be also interested
Product description
750VA/600W - 4.9 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15R
Specifications
Additional Information
  • Maintains regulated 120V nominal output during brownouts and overvoltages from 83 to 147V
  • Built-in accessory slot supports SNMP with optional SNMPWEBCARD adapter
  • Emergency Power Off (EPO) interface with cable
  • Multi-function audible alarms and set of 5 front panel LEDs
  • Network-grade AC surge suppression
  • Attractive all-black color scheme
Alarm
On Battery
Alarm
Low Battery
Overload
Backup/Run Time (Full Load)
4.90 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
13.20 Minute
Battery Chemistry
Sealed Lead Acid (SLA)
Battery life
6 Year
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
Cord Length
10 ft
Country of origin
Taiwan
Depth
16.8"
Height
1.8"
Hot Swappable
Yes
Input voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
750 VA/600 W
Load Capacity (VA)
750 VA
Load Capacity (W)
600 W
Manufacturer Part Number
SMART750RM1U
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
Maximum Operating Temperature
104°F (40°C)
Network Management
SNMP Manageable
Package Contents
  • SMART750RM1U UPS System
  • Mounting hardware
  • Cabling for USB & DB9 monitoring and EPO switching
  • PowerAlert unattended shutdown and UPS/Power monitoring software
  • Warranty information and instruction manual
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Line
SmartPro
Product Name
SmartPro 750RM1U UPS
Rack Height
1U
Receptacle Detail
6 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Status Indicators
Total Number of Expansion Slots
1
Typical Battery Recharge Time
4 Hour
UPC Alternates
Waveform Type
Sine Wave
Weight (Approximate)
30 lb
Width
17.5"