Tripp Lite UPS Smart Online 3000VA 2400W Rackmount 110V / 120V USB DB9 3URM
Tripp Lite UPS Smart Online 3000VA 2400W Rackmount 110V / 120V USB DB9 3URM - 3000VA/2400W - 5 Minute Full Load, 14 Minute Half Load - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-20R, 1 x NEMA L5-30R
Sorry Product is Currently not Available.
Availability Out of Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SU3000RTXL3U
UPC Code:
Condition
New
  • 3000VA / 3kVA / 2400 watt on-line double-conversion 3U rack/tower UPS
  • 110/120V +/-2% output at 50/60Hz, high efficiency economy mode option
  • Expandable runtime, Hot-swap batteries, 26 in. / 66cm installed depth
  • USB, RS232 & EPO ports; support for SNMP/WEB card options
You may be also interested
Product description
Specifications
Additional Information
  • True on-line double conversion UPS provides pure sine wave AC output at all times
  • Accepts input voltages between 80 and 138 (65 to 138 at loads under 70%) regulating output to 120V +/-2%
  • 3000VA / 2400 watt power capacity with 9 total outlets (4 NEMA5-15R 4 NEMA5-20R & 1 NEMAL5-30R)
  • Standard internal battery set provides 17 minutes runtime at half load
  • Expandable runtime with multiple external battery packs (part# BP72V12-2U)
  • Innovative design makes unit adaptable for rackmount tower or stacking applications
  • Uses only 3 rack spaces (3U) in standard 19 inch rack
  • DB9 serial port for network interface; SNMP compatible
  • Slot for optional SNMP/web card (part# SNMPWEBCARD)
  • PowerAlert unattended shutdown software and 6 ft. network cable included
  • Compatible with Tripp Lite's Watchdog system service software
  • 2 year manufacturers product warranty
  • Diagnostic LEDs
  • Battery replacement door
Alarm
UPS Fault
Alarm
On Battery
Low Battery
Remote Shutdown
Overload
Backup/Run Time (Full Load)
5 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
14 Minute
Battery Chemistry
Sealed Lead Acid (SLA)
Battery life
6 Year
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
Cord Length
10 ft
Country of origin
China
Depth
26"
Emergency Power OFF
Optional
Height
17.8"
Hot Swappable
Yes
Input voltage
110 V AC
Input voltage
120 V AC
Limited Warranty
2 Year
Load Capacity
3000 VA/2400 W
Load Capacity (VA)
3000 VA
Load Capacity (W)
2400 W