Tripp Lite UPS Smart 1300VA 720W Tower Battery Back Up LCD Back Up AVR Coax RJ45 USB
Tripp Lite UPS Smart 1300VA 720W Tower Battery Back Up LCD Back Up AVR Coax RJ45 USB - Tower - 6.30 Hour Recharge - 110 V AC Input - 120 V AC Output - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-15R
Availability In Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SMART1300LCDT
UPC Code:
Condition
New
  • Supports a basic desktop PC up to 64 min. during power outage
  • Features 8 protected outlets-4 battery-protected, 4 surge-only
  • Offers automatic voltage regulation (AVR)
  • LCD screen reports real-time UPS and power status
  • Plugs into any NEMA 5-15R socket
You may be also interested
Product description
Tower - 6.30 Hour Recharge - 110 V AC Input - 120 V AC Output - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-15R
Specifications
Backup/Run Time (Half Load)
10 Minute
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
  • UL1778 (USA)
  • FCC Part 15 Category A (EMI)
Country of origin
Vietnam
Depth
15.4"
Form factor
Tower
Height
8"
Input voltage
110 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
1300 VA/720 W
Load Capacity (VA)
1300 VA
Load Capacity (W)
720 W
Manufacturer Part Number
SMART1300LCDT
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
The SMART1300LCDT SmartPro LCD 120V 1300VA/720W Line-Interactive Uninterruptible Power Supply provides battery backup and AC power protection against blackouts brownouts power surges and line noise that can damage electronics or destroy data. Ideal for backing up your desktop computer or audio/visual components this line-interactive UPS switches to battery backup mode in milliseconds to keep your connected equipment running long enough to save files and shut down safely with no data loss.
While all eight NEMA 5-15R outlets protect against surges four outlets also provide up to 64 minutes of UPS battery support for a basic desktop PC and LCD monitor and up to 10 minutes of support at half load (360W).
Automatic voltage regulation (AVR) corrects undervoltages as low as 92V and overvoltages as high as 150V without using any battery power. EMI/RFI noise filtering improves your equipment's performance and prevents damage. A 650-joule surge suppression rating protects your equipment from harmful power surges.
Reliable Battery Backup
  • Supports basic desktop computer and LCD monitor up to 64 minutes during power outage
  • Supports 50% load (360W) up to 10 minutes
  • Audible alarm indicates loss of utility power or low battery
Optimized Outlets
  • 4 NEMA 5-15R outlets deliver battery backup for devices that require constant power
  • All 8 outlets protect against surges or spikes that can harm equipment or data
  • NEMA 5-15P plug with 6-ft. (1.83 m) cord connects to any NEMA 5-15R socket
Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Corrects undervoltages as low as 92V and overvoltages as high as 150V without drawing battery backup power
LCD Status Screen
  • Large LCD screen shows real-time voltage load AVR and battery statuses
  • Automatically displays remaining battery runtime in minutes during power outage
AC Line Coaxial and Tel/DSL Surge Suppression
  • Tel/DSL RJ11 jacks protect standard dialup/DSL/Ethernet phone connection
  • Coaxial jacks protect CATV broadband cable internet satellite or broadcast antenna connection
EMI/RFI Line Noise Filtering
Output voltage
120 V AC
Package Contents
  • SMART1300LCDT UPS
  • USB Cabling
  • Manual with Warranty Information
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Family
Smart-LCD SmartPro
Product Line
Smart-LCD
Product Name
SMART1300LCDT UPS
Product Series
SmartPro
Receptacle Detail
4 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
TAA Compliant
No
Transfer Time
6 ms
Typical Battery Recharge Time
6.30 Hour
UPC Alternates
Weight (Approximate)
26.50 lb
Width
5.8"