Tripp Lite UPS Smart 2200VA 1920W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 2URM
Tripp Lite UPS Smart 2200VA 1920W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 2URM - 2200VA/1920W - 6 Minute Full Load - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-20R, 1 x NEMA L5-20R
Sorry Product is Currently not Available.
Availability Out of Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SMART2600RM2U
UPC Code:
Condition
New
  • 2.6kVA / 2600VA / 1920W line interactive 2U rack/tower UPS, Sine Wave output
  • 120V output, Corrects brownouts and overvoltages from 83V to 145V
  • Interactive LCD interface, 4 post compatible mounting accessories
  • 96% line-mode efficiency, 2 switched load banks
  • USB, RS232, EPO and slot for SNMPWEBCARD option
  • 120V NEMA 5-20P input, 4 NEMA 5-15R, 4 NEMA 5-15/20R & 1 L5-20R outlets
You may be also interested
Product description
2200VA/1920W - 6 Minute Full Load - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-20R, 1 x NEMA L5-20R
Specifications
Backup/Run Time (Full Load)
4.60 Minute
Brand Name
Tripp Lite
Country of origin
Taiwan
Depth
19.5"
Environmental Certification
RoHS
Environmentally Friendly
Yes
Form factor
Rack/Tower
Height
3.5"
Input voltage
120 V AC
Input voltage
115 V AC
110 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
2200 VA/1920 W
Load Capacity (VA)
2200 VA
Load Capacity (W)
1920 W
Manufacturer Part Number
SMART2600RM2U
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
Package Contents
  • SmartPro SMART2600RM2U UPS
  • PowerAlert Software with USB Serial & EPO cabling
  • 4 x Post Installation kit
  • Owner's Manual
Plug/Connector Type
NEMA 5-20P
Product Line
SmartPro
Product Name
SmartPro SMART2600RM2U UPS
Rack Height
2U
Receptacle Detail
4 x NEMA 5-15R
Receptacle Detail
1 x NEMA L5-20R
4 x NEMA 5-15/20R
Receptacle Type
NEMA L5-20R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
NEMA 5-15/20R
UPC Alternates
Weight (Approximate)
64 lb
Width
17.3"