Tripp Lite UPS Smart 2200VA 1600W Rackmount AVR 100-120V Pure Sine Wave USB DB9 2U TAA GSA
Tripp Lite UPS Smart 2200VA 1600W Rackmount AVR 100-120V Pure Sine Wave USB DB9 2U TAA GSA - 2200VA/1600W - 6 Minute Full Load - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-15/20R
Availability In Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SM2200RMXL2UTAA
UPC Code:
Condition
New
  • Compliant with the Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
  • 2.2kVA / 2200VA / 1920W line interactive 2U rack/tower UPS, Sine Wave
  • 120V output, Corrects brownouts and overvoltages from 83V to 145V
  • 0.9 Power Factor, Interactive LCD interface
  • Extended runtime options up to 1600W
  • 96% line-mode efficiency, 2 switched load banks
  • USB, RS232, EPO and slot for network communication card options
  • 120V NEMA 5-20P input, 4 NEMA 5-15R & 4 NEMA 5-15/20R outlets
You may be also interested
Product description
2200VA/1600W - 6 Minute Full Load - 4 x NEMA 5-15R, 4 x NEMA 5-15/20R
Specifications
Backup/Run Time (Full Load)
6 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
16 Minute
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
  • UL1778
  • FCC Part 15 Category A (EMI)
  • TAA
  • CSA
Country of origin
Taiwan
Depth
19"
Environmental Certification
RoHS
Form factor
Rack/Tower
Height
3.5"
Hot Swappable
Yes
Input current
16 A
Input voltage
110 V AC
Limited Warranty
2 Year
Load Capacity
2200 VA/1600 W
Load Capacity (VA)
2200 VA
Load Capacity (W)
1600 W
Manufacturer Part Number
SM2200RMXL2UTAA
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
Network Management
SNMP Manageable
Output voltage
120 V AC
Package Contents
  • SmartPro SM2200RMXL2UTAA 2200 VA Tower/Rack Mountable UPS
  • PowerAlert Software CD-ROM
  • USB Cable
  • Serial Cable
  • EPO Cable
  • Owner's Manual with Warranty Information
  • Adjustable Mounting Rail Kit
Plug/Connector Type
NEMA 5-20P
Product Line
SmartPro
Product Name
SM2200RMXL2UTAA 2200 VA Tower/Rack Line Interactive UPS TAA Compliant
Rack Height
2U
Receptacle Detail
4 x NEMA 5-15R
Receptacle Detail
4 x NEMA 5-15/20R
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Software Included
PowerAlert Software
Typical Battery Recharge Time
4.50 Hour
UPC Alternates
Weight (Approximate)
64 lb
Width
17.5"