Tripp Lite UPS Smart 1500VA 1350W Rackmount AVR 120V Pure Sine Wave USB DB9 2URM TAA GSA
Tripp Lite UPS Smart 1500VA 1350W Rackmount AVR 120V Pure Sine Wave USB DB9 2URM TAA GSA - 1500VA/1350W - 4.9 Minute Full Load - 8 x NEMA 5-15R
Availability In Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SM1500RMXL2UTAA
UPC Code:
Condition
New
  • Corrects under- and overvoltages from 83V to 145V
  • 8 NEMA 5-15R outlets-4 switchable via network interface
  • Network power management and control capability
  • Expandable runtime with optional external battery packs
  • 14 min. runtime at half load; 4.9 min. at full load
You may be also interested
Product description
1500VA/1350W - 4.9 Minute Full Load - 8 x NEMA 5-15R
Specifications
Backup/Run Time (Full Load)
4.90 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
14 Minute
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
  • UL 1778
  • CSA
  • FCC Part 15 Category B (EMI)
  • TAA
Country of origin
Taiwan
Depth
13.5"
Environmental Certification
RoHS
Form factor
Rack/Tower
Height
3.5"
Hot Swappable
Yes
Input current
10.10 A
Input voltage
110 V AC
Limited Warranty
2 Year
Load Capacity
1500 VA/1350 W
Load Capacity (VA)
1500 VA
Load Capacity (W)
1350 W
Manufacturer Part Number
SM1500RMXL2UTAA
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
Protects Mission-Critical Rack-Mounted Equipment
  • Audible alarm signals loss of utility power overload low battery and more
  • 8 NEMA 5-15R outlets
  • 10-ft. (3.05 m) power cord with 120V NEMA 5-15P input
  • 570-joule surge suppression rating
Reliable Battery Backup with Expandable Runtime
  • Supports half load up to 14 min. and full load up to 4.9 min.
  • Internal batteries designed for hot-swap field replacement
  • Expandable runtime with optional external battery packs such as Tripp Lite's BP36V15-2U
  • 95% line-power efficiency rating saves money in energy costs
Switchable Outlets
Automatic Voltage Regulation (AVR)
  • Maintains 120V nominal output over input range of 83V-145V without using battery power
EMI/RFI Line Noise Filtering
Optional Network Management Cards
  • Compatible with Tripp Lite UPS management cards including TLNETCARD WEBCARDLX
Communications Ports
<li" class="redactor-autoparser-object">
Versatile Installation Options
  • <li" class="redactor-autoparser-object">Hardware included for 4-post mounting in 2U of EIA-standard 19 in. rack
TAA Compliant
Marketing Information
  • 8 NEMA 5-15R outlets
Switchable Outlets
EMI/RFI Line Noise Filtering
Interactive LCD Screen
  • Front-panel LCD monitors power status operating data voltage alarm and other options
  • Rotates for easy viewing in rack-mount or tower configurations
  • Compatible with Tripp Lite UPS management cards including TLNETCARD WEBCARDLX and SNMPWEBCARD
Communications Ports
  • EPO port supports emergency shutdown in large facilities
Versatile Installation Options
  • Hardware included for 4-post mounting in 2U of EIA-standard 19 in. rack
  • Mounts on wall or 2-post rack with optional 2POSTRMKITWM accessory
  • Mounts in upright tower position with optional 2-9USTAND accessory
  • Mounts to front rails of 2- or 4-post rack with optional UPSHDEARKIT accessory
TAA Compliant
  • Complies with Federal Trade Agreements Act (TAA) for GSA Schedule purchases
Network Management
SNMP Manageable
Output voltage
120 V AC
Package Contents
  • SmartPro SM1500RMXL2UTAA 1500 VA Tower/Rack Mountable UPS
  • PowerAlert Software
  • USB Cable
  • Serial Cable
  • Mounting Hardware for 4 Post Rackmount Installation
  • Cable for Emergency Power Off Interface
  • Instructional Manual with Warranty Information
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Line
SmartPro
Product Name
SM1500RMXL2UTAA 1500 VA Tower/Rack Line Interactive UPS TAA Compliant
Rack Height
2U
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Software Included
PowerAlert Software
Typical Battery Recharge Time
4.50 Hour
UPC Alternates
Weight (Approximate)
43.50 lb
Width
17.5"