Tripp Lite UPS Smart 750VA 450W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 2URM
Tripp Lite UPS Smart 750VA 450W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 2URM - 750VA/450W - 12.5 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15R
Availability In Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SMART750RMXL2U
UPC Code:
Condition
New
  • .75kVA / 750VA / 600W line interactive 2U rack/tower UPS, Sine wave output
  • 120V output, Corrects brownouts and overvoltages from 83V to 147V
  • 0.8 Power Factor, Interactive LCD interface
  • Extended runtime options up to 450W
  • 4 post compatible mounting accessories
  • 95% line-mode efficiency, 2 switched load banks
  • USB, RS232, EPO and slot for SNMPWEBCARD option
  • 120V NEMA 5-15P input, 6 NEMA 5-15R outlets
You may be also interested
Product description
750VA/450W - 12.5 Minute Full Load - 6 x NEMA 5-15R
Specifications
Backup/Run Time (Full Load)
8.50 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
21 Minute
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
  • UL1778
  • cUL
  • Class B
  • NOM
Country of origin
Taiwan
Depth
13.2"
Environmental Certification
RoHS
Form factor
Rack/Tower
Height
3.5"
Hot Swappable
Yes
Input current
6.80 A
Input voltage
120 V AC
Limited Warranty
3 Year
Load Capacity
750 VA/600 W
Load Capacity (VA)
750 VA
Load Capacity (W)
600 W
Manufacturer Part Number
SMART750RMXL2U
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
Network Management
SNMP Manageable
Output voltage
115 V AC
Output voltage
110 V AC
Package Contents
  • SMART750RMXL2U UPS System
  • PowerAlert Software with USB
  • Serial & EPO Cabling
  • 4 Post Installation Kit
  • Owner's Manual
Plug/Connector Type
NEMA 5-15P
Product Line
SmartPro
Product Name
SMART750RMXL2U UPS System
Rack Height
2U
Receptacle Detail
6 x NEMA 5-15R
Receptacle Type
NEMA 5-15R
Software Included
PowerAlert Software
Transfer Time
4 ms
Typical Battery Recharge Time
4.50 Hour
UPC Alternates
Weight (Approximate)
35.40 lb
Width
17.4"