Tripp Lite UPS Smart 3000VA 2880W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 2URM
Tripp Lite UPS Smart 3000VA 2880W Rackmount AVR 120V Pure Sign Wave USB DB9 SNMP 2URM - 3000VA/2880W - 3 Minute Full Load, 10 Minute Half Load - 1 x NEMA L5-30R, 8 x NEMA 5-15/20R
Availability In Stock
Delivery To Not Logged in.
Region USA - Change
Great Deals Everyday
Manufacturer:
Tripp Lite by Eaton
Item:
SMART3000RMXL2U
UPC Code:
Condition
New
  • 3kVA / 3000VA / 2880W line interactive 2U rack/tower UPS, Sine Wave
  • 120V output, Corrects brownouts and overvoltages from 83V to 145V
  • 0.96 Power Factor, Interactive LCD interface
  • Extended runtime options up to 2880W
  • 4 post compatible mounting accessories
  • 96% line-mode efficiency, 2 switched load banks
  • USB, RS232, EPO and slot for SNMPWEBCARD option
  • 120V NEMA L5-30P input, 8 NEMA 5-15/20R & 1 L5-30R outlets
You may be also interested
Product description
3000VA/2880W - 3 Minute Full Load, 10 Minute Half Load - 1 x NEMA L5-30R, 8 x NEMA 5-15/20R
Specifications
Backup/Run Time (Full Load)
3 Minute
Backup/Run Time (Half Load)
10 Minute
Brand Name
Tripp Lite
Certifications & Standards
  • UL1778 (USA)
  • CSA (Canada)
  • NOM (Mexico)
  • FCC Part 15 Category A (EMI)
Country of origin
Taiwan
Depth
19"
Environmental Certification
RoHS
Form factor
Rack-mountable
Height
3.5"
Hot Swappable
Yes
Input voltage
120 V AC
Limited Warranty
2 Year
Load Capacity
3000 VA/2880 W
Load Capacity (VA)
3000 VA
Load Capacity (W)
2880 W
Manufacturer Part Number
SMART3000RMXL2U
Manufacturer Website Address
http://www.tripplite.com
Marketing Information
Network Management
SNMP Manageable
Package Contents
  • SmartPro SMART3000RMXL2U 3000VA Rack-mountable UPS
  • UPS power module with internal batteries
  • PowerAlert Software CD with USB DB9 and EPO cabling
  • 4 x post rackmount installation accessories
  • Owner's manual with warranty information
Plug/Connector Type
NEMA L5-30P
Product Line
SmartPro
Product Name
Rack Height
2U
Receptacle Detail
1 x NEMA L5-30R
Receptacle Detail
8 x NEMA 5-15/20R
Receptacle Type
NEMA 5-15/20R
Receptacle Type
NEMA L5-30R
Software Included
PowerAlert Software
Transfer Time
5 ms
Typical Battery Recharge Time
5 Hour
UPC Alternates
Weight (Approximate)
64 lb
Width
17.5"